четвер, 9 січня 2014 р.

ПРАВИЛА ВВЕЗЕННЯ ТОВАРІВ НА МИТНУ ТЕРИТОРІЮ УКРАЇНИ

1. В яких обсягах дозволяється ввозити громадянам на митну територію України харчові продукти?
Відповідно до ч.1 ст. 365 Митного кодексу України від 13 березня 2012 року № 4495-VI зі змінами та доповненнями (далі – МКУ) громадяни за умови дотримання вимог МКУ та інших актів законодавства України можуть переміщувати через митний кордон України будь-які товари, крім тих, що заборонені до ввезення в Україну (у тому числі з метою транзиту) та вивезення з України.
Обмеження щодо ввезення громадянами товарів на митну територію України встановлені ст. 378 МКУ. Згідно із ч.ч. 1, 2 ст. 378 МКУ:
пропуск на митну територію України товарів, що класифікуються в 1-24 групах Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності (далі – УКТ ЗЕД) та ввозяться громадянами для вільного обігу, в будь-яких обсягах не дозволяється;
водночас обмеження, встановлене ч. 1 ст. 378 МКУ, не поширюється, зокрема, на харчові продукти для власного споживання на суму, яка не перевищує еквівалент 200 євро, що ввозяться в порядку та обсягах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2012 № 434 «Про обсяги та порядок ввезення громадянами на митну територію України харчових продуктів для власного споживання» встановлено:
1) громадяни можуть ввозити на митну територію України харчові продукти для власного споживання на загальну суму, яка не перевищує еквівалент 200 євро на одну особу, в таких обсягах:
в упаковці виробника, призначені для роздрібної торгівлі, – у кількості не більше ніж одна упаковка або загальною масою, яка не перевищує 2 кілограмів, кожного найменування на одну особу;
без упаковки – у кількості, що не перевищує 2 кілограмів кожного найменування на одну особу;
без упаковки – неподільного продукту, готового до безпосереднього вживання, у кількості не більше ніж по одному найменуванню на одну особу;
2) під час ввезення громадянами на митну територію України зазначених харчових продуктів здійснюється їх декларування (шляхом вчинення дій, усно або письмово за бажанням власника таких продуктів або на вимогу посадової особи митниці).
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 196 МКУ пропуск через митний кордон України харчових продуктів для власного споживання, що ввозяться громадянами в обсязі та в порядку, встановленими ч. 2 ст. 378 МКУ, здійснюється без дозволів інших державних органів.
Також харчові продукти для власного споживання не підлягають оподаткуванню митними платежами.


2. Які товари підлягають усному декларуванню та не є об’єктом оподаткування митними платежами, якщо товари переміщуються через митний кордон України у міжнародних поштових відправленнях, міжнародних експрес-відправленнях, а також у несупроводжуваному багажі та чи є обмеження по вазі таких товарів?
Особливості пропуску та оподаткування товарів, що переміщуються через митний кордон України громадянами, встановлено розділом ХІІ Митного кодексу України від 13.03.2012 № 4495-VI (далі – МКУ).
Відповідно до положень ст. 374 МКУ звільняються від оподаткування митними платежами:
товари, що ввозяться громадянами не частіше одного разу протягом доби через відкриті для повітряного сполучення пункти пропуску через державний кордон України, в супроводжуваному багажі та/або ручній поклажі та сумарна фактурна вартість яких не перевищує 1000 євро;
товари, що ввозяться громадянами не частіше одного разу протягом доби через інші, ніж відкриті для повітряного сполучення, пункти пропуску через державний кордон України, в супроводжуваному багажі та/або ручній поклажі та сумарна фактурна вартість яких не перевищує 500 євро або сумарна вага яких не перевищує 50 кг;
товари, що надходять на адреси громадян в несупроводжуваному багажі, в міжнародних експрес-відправленнях (протягом доби) або міжнародних поштових відправленнях в одній депеші від одного відправника та сумарна фактурна вартість яких не перевищує 300 євро.


3. Який порядок оподаткування товарів, що переміщуються (пересилаються) громадянином на митну територію України, сумарна фактурна вартість яких не  перевищує 10 000 Євро, але перевищує обмеження, встановлені  част. 1 ст 374 МКУ?
Відповідно до п.4 ст. 374 Митного кодексу України від 13.03.2012 № 4495 - VI зі змінами, оподатковуються ввізним митом за ставкою 10 відсотків фактурної вартості та податком на додану вартість за ставкою, встановленою Податковим кодексом України:
товари (за винятком підакцизних), сумарна фактурна вартість  яких перевищує еквівалент 1000 євро, але не перевищує 10 000 євро, що ввозяться громадянами на митну територію України у ручній поклажі та/або у супроводжуваному багажі через відкриті для повітряного сполучення, пункти пропуску через державний кордон України. Базою оподаткування для таких товарів є частина їх сумарної фактурної вартості, що перевищує еквівалент 1000 євро;
товари (за винятком підакцизних), сумарна фактурна вартість яких перевищує еквівалент 500 євро, але не перевищує 10 000 євро,  або сумарна вага яких перевищує 50 кг, що ввозяться громадянами на митну територію України у ручній поклажі та/або у супроводжуваному багажі через інші, ніж відкриті для повітряного сполучення, пункти пропуску через державний кордон України. Базою оподаткування для таких товарів є частина їх сумарної фактурної вартості, що перевищує еквівалент 500 євро або вартість товарів, обчислена пропорційно до ваги, що перевищує 50 кг.


4. Який порядок оподаткування товарів, що переміщуються (пересилаються) громадянином на митну територію України, сумарна фактурна вартість яких перевищує еквівалент 10 000 євро ?

Відповідно до ч. 8 ст. 374 Митного кодексу України від 13.03.2012 року № 4495-VI зі змінами та доповненнями товари (крім підакцизних), сумарна фактурна вартість яких перевищує еквівалент 10000 євро, що пересилаються (переміщуються) на митну територію України в міжнародних поштових відправленнях, міжнародних експрес-відправленнях, у ручній поклажі, супроводжуваному та несупроводжуваному багажі, підлягають декларуванню та митному оформленню з поданням митної декларації, передбаченої законодавством України для підприємств, а також дозволів (ліцензій), сертифікатів відповідності чи свідоцтв про визнання відповідності у випадках, установлених законодавством України для суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності, та оподатковуються ввізним митом за повними ставками Митного тарифу України і податком на додану вартість за ставкою, встановленою Податковим кодексом України.